II Łebski Rajd Rowerowy do Hohnstorf

W zeszłym roku narodził się pomysł na ciekawą formę promocji miasta Łeby oraz obszaru Słowińskiego Parku Narodowego. Pomysł ten dotyczył organizacji amatorskiego rajdu rowerowego oraz wyłonienia grupy śmiałków, sympatyków jazdy na dwóch kółkach, którzy w ciągu tygodnia mieli przejechać ponad 1200 kilometrów szlakiem naszych miast partnerskich w Polsce przez Mikołajki do Szczyrku. W tym roku planujemy odwiedzić nasze zaprzyjaźnione miasto partnerskie w Niemczech, którym jest Hohnstorf.

Rajd, jak co roku jest dofinansowany ze środków Komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych miasta Łeby pod wiodącym hasłem „Trzeźwo patrzę, trzeźwo jadę”. Rowerzyści z Łeby wyruszą 3 maja 2016 roku a zakończą rajd 9 maja br. w ramach przypadającej w tym czasie „Majówki z Radiem ZET”.

Celem rajdu jest popularyzacja wiedzy na temat problemów jakie niesie za sobą uzależnienie od alkoholu i wskazanie alternatywy spędzania wolnego czasu – czynnie z rodziną bądź ze znajomymi. Jest to też ukazanie młodemu pokoleniu jak atrakcyjnie można spędzić aktywnie, a przede wszystkim zdrowo wolny czas. Ponadto projekt będzie miała jak zwykle przesłanie charytatywne.

– Chcemy wesprzeć osoby niepełnosprawne i chore z terenu naszego miasta. To z myślą o nich -grupa mężczyzn, po raz kolejny wyruszy na swoich rowerach w długą i niebezpieczną podróż. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda pomoc jest potrzebna. Mam nadzieję, że podobnie jak w zeszłym roku zainteresują się nami różne media, które pomogą nam w przekazie istotnych informacji. -mówi Marek Lacher, pomysłodawca organizacji rajdu.

Na tą okazję ukaże się publikacja zawierająca informacje o walorach turystycznych naszego regionu, które zostaną przekazane do Biur Turystycznych oraz Informacji Turystycznych na trasie przejazdu cyklistów. Miejscowości przez, które przejeżdżać będzie rajd to: Sławno, Kołobrzeg, Świnoujście, Stavenhagen, Parchim, Hohnstorf oraz Lubeka. Łączna długość trasy wyniesie ponad 655 kilometrów. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc w zorganizowaniu spotkania z lokalnymi samorządowcami i włodarzami miast\gmin w Niemczech.

Uczestnicy rajdu będą pokonywać około 100 kilometrów dziennie. Przejeżdżając przez różne miejscowości i spotykając się z lokalną społecznością będą propagować szlachetną ideę wydarzenia a przede wszystkim promować walory turystyczne i przyrodnicze miasta Łeby.

Ogólnopolski patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawować będzie Radio ZET, które na bieżąco będzie emitowało relacje tego wydarzenia na antenie radia.