Serdeczne powitanie w Myszkowie, Olkuszu i Krakowie

Przedostatni dzień rajdu dał się ostro we znaki uczestnikom rajdu rowerowego z Łeby i Gminy Wicko. W dniu dzisiejszym grupa pokonała ponad 100 kilometrów. Około godziny 9.00 rowerzyści opuścili Częstochowę i ruszyli w kierunku pierwszego tego dnia przystanku – miasta Myszków. Po drodze jeden z uczestników „złapał gumę” i trzeba było odkręcić koło i wymienić przebitą dętkę. Dzięki doświadczeniu całej grupy całość naprawy zajęła zaledwie kilka minut.

W Urzędzie Miasta Myszków zostaliśmy bardzo miło i serdecznie ugoszczeni przez Panią Iwonę Franelak – zastępcę burmistrza miasta Myszków. Pani Iwona opowiedziała o bieżących inwestycjach realizowanych przez gminę m.in. wspomniała o odnowieniu miejskiego dworca PKP i planach zagospodarowania terenu do niego przyległego. Następnie obdarowaliśmy się symbolicznymi upominkami i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Pani burmistrz zachwycona była maskotką Gminy Wicko – Czarownicą Erną oraz Księciem Łeby i opowiedzianą przez niego legendą dotyczącą powstania Pustyni Błędowskiej. Obie strony zadeklarowały wzajemną współpracę na wielu płaszczyznach.

Po przejechaniu w sumie ponad 900 kilometrów nasi rowerzyści zaczynają odczuwać zmęczenie, mięśnie i ścięgna odmawiają powoli posłuszeństwa. Jednak myśl o czteroletnim Franku chorującym na mukowiscydozę motywuje ich do dalszego trudu i przekraczania własnych możliwości.

Trzy godziny później odwiedziliśmy Urząd Miasta Olkusz. Pięknie zrewitalizowany rynek miasta wraz z przyległymi uliczkami nawiązuje w swojej budowie do śródziemnomorskiego stylu. W Sali konferencyjnej Urzędu spotkaliśmy się z Burmistrzem miasta i Gminy Olkusz – Panem Romanem Piaśnik oraz Panem Michałem Latos – rzecznikiem prasowym miasta Olkusz. Rozmowa upłynęła w życzliwej i wesołej atmosferze. Po spotkaniu na ręce Pana Burmistrza wręczyliśmy materiały promocyjne miasta Łeby i Gminy Wicko wraz z wyrobami gastronomicznymi naszych lokalnych przedsiębiorców.

Po spędzeniu czasu w przyjaznym towarzystwie grupa cyklistów ruszyła w kierunku dawnej stolicy Polski – Krakowa. Po przyjeździe do Krakowa rowerzyści podjechali pod Urząd Miasta Krakowa, gdzie umówieni byli z Panem Januszem Kozioł – doradcą Prezydenta miasta Krakowa ds. Sportu. Po przybliżeniu celów związanych z rajdem i jego organizacją w imieniu burmistrza Miasta Łeby i wójta Gminy Wicko przekazaliśmy na ręce Pana Janusza drobne upominki. W odpowiedzi na ten gest Pan Janusz wręczył nam pięknie ilustrowane albumy w sztywnej oprawie związane ze „Sławami Polskiego Sportu”. Zaprosiliśmy do odwiedzenia naszego regionu i do udziału w przyszłym roku w rajdzie. W spotkaniu uczestniczył również Marcin Mleczko – kierownik biura Fundacji osób chorych na mukowiscydozę, która ma swoją siedzibę w Krakowie i skupia chorych z terenu całej Polski.

Tekst i fot. Michał Sałata